Signes et motifs du Paléolithique supérieur de l'espace franco-cantabrique

IV° французько–українська археологічна конференція
«ГЕОМЕТРИЧНЕ МИСТЕЦТВО ВІД ПРЕІСТОРІЇ ДО СУЧАСНОСТІ»
Kiev, avril 2015
 
Signes et motifs du Paléolithique supérieur de l'espace franco-cantabrique
 
Резюме
Присутнісь знаків на протязі всього верхнього палеоліту є визначальним свідченням існування абстрактних форм в цих суспільствах. Ці знаки є найчастіше маловідомими, особливо в порівнянні з тематикою зображеннь тварин. Тим не менше вони є достатньо чисельні як у мобільному так і у печерному мистецтві.
Зокрема щодо печер, знаки мають широкий спектр форм, від найпростіших, таких як крапки або лінії, до найбільш складних, особливо таких геометричних фігур, як чотирикутники. Ці знаки більш часто представляють собою схожі структури. Вони також ілюструють справжні умовні формування та є обьєктами оріентації та ідентифікації людських груп у самих печерах. Найбільш складні знаки, представляють собою сингулярні конструкції, які різняться за часом і простором.
Варіабільність іх структури та їх географічний та хронологічний розподіл, особливо під час останніх тисячоліть верхнього палеоліту, коли вони використовувались на відповідних територіях, приводять до обміркування питань щодо їх респективних функцій: маркировка територій, культури, окремих індивідуумів? 
Наша доповідь є метою показати  розподіл знаків та мотивів у франко кантабрійської області у палеоліті та обговорити різноманітність їх функцій у іконографії палеоліту шляхом аналізу графіки та її формальних можливостей.
 
Eric Robert, Chercheur associé : 
UMR 7041 ArScAn Nanterre équipe Ethnologie préhistorique 
UMR7194 MNHN équipe Comportements des Néandertaliens et des Hommes anatomiquement modernes replacés dans leur contexte paléoécologique