Університетська та наукова співпраця, що здійснюється Посольством Франції в Україні, зосереджується на програмах мобільності, стипендіях та стратегічних партнерствах. У 2024 році було надано 52 наукові стипендії високого рівня (докторантура та постдокторантура) та 12 стипендій навчання для студентів за обміном тривалістю від 2 тижнів до 4 місяців у Франції.
Картографія усіх стипендій, наданих дипломатичним постом у 2024 році (завантажувана карта)
Сфери досліджень відповідають стратегічним пріоритетам України та Франції, а також потребам у розвитку обмінів у таких галузях, як інженерні науки, математика, фізика матеріалів, штучний інтелект, гуманітарні науки, відновлювані джерела енергії, архітектурна спадщина тощо. Співпраця спирається на академічні та наукові обміни з такими установами, як Національний центр наукових досліджень CNRS, Політехнічна Школа, Національна вища школа передових технологій ENSTA, Вища національна інженерна школа Бреста ENIB, Вища школа соціальних наук (EHESS), Університет Сорбонна, Національний інститут східних мов і цивілізацій INALCO, Національний інститут історії мистецтв INHA, Нейрокампус Бордо, Національний інститут агрономічних досліджень INRAE – лабораторія ґрунтів та довкілля в Нансі, Центр досліджень в галузі зв’язку CELSA.
Дипломатичний пост в Києві реалізує окремі програми співпраці для українських науковиць та ініціативи, спрямовані на підтримку таких регіонів, як Харків, Дніпро, Одеса та Суми, де три дослідники вже отримали наукові стипендії.
Контекст війни наразі не дозволяє запрошувати французьких експертів з академічного та наукового світу до України, але ці асиметричні потоки компенсуються інноваційними партнерствами та співфінансованими програмами, зокрема у співпраці з CDEFI, CEFRES та CERCEC. Попри всі виклики, ця діяльність формує міцну основу для довгострокової наукової співпраці у стратегічно важливих сферах.
Програма NADIYA
NADIYA українською "надія". Це програма співфінансованих стипендій, створена у рамках наукової співпраці між Посольством Франції в Україні та Конференцією директорів французьких інженерних шкіл (CDEFI). Після успішного запуску у 2023 році програма була продовжена у 2024 році. Її мета – посилити французько-українську наукову співпрацю через мобільність українських дослідників у провідні наукові лабораторії Франції для стажувань тривалістю від 2 до 4 місяців.
У 2024 році конкретні проекти включають співпрацю в матеріалознавстві з такими лабораторіями, як Інститут Чарльза Садрона, і в геопросторовому моделюванні з ENIB.
Картографія лабораторій мережі NADIYA в Україні (завантажувана карта)
Картографія лабораторій мережі NADIYA у Франції (завантажувана карта)
Елоїз МАРМУЗЕ ДЕ ЛА ТАЙ
Аташе з питань наукового та університетського співробітництва
heloise.marmousetdelataille@ifu.kiev.ua
Анастасія ОЛЬХОВИК
Бюро CampusFrance
anastasiia.olkhovyk@ifu.kiev.ua
Дякуємо всім, хто останнім часом цікавиться діяльністю Французького інституту в Україні. З моменту відновлення його роботи невеличкою командою, 1 вересня 2022 року, ФІУ адаптував свою діяльність до нових пріоритетів. Разом із Французьким ліцеєм ім. Анни Київської та мережею Альянс франсез в Україні він залишається на службі нашої дипломатії впливу у цій країні. Відтак, я запрошую Вас переглянути ці декілька сторінок, щоб ознайомитися з проектами, які було здійснено упродовж цього першого року війни, дізнатися про нашу діяльність, про те, хто є нашими партнерами, про наші досягнення, а також про труднощі, з якими ми стикаємося. Сьогодні ФІУ є єдиною іноземною культурною інституцією в Україні, яка приймає публіку. І це – ще один спосіб для нас підтримати цю країну в її протидії агресії.
Дякуємо за Ваш візит.
Олів’є ЖАКО
Радник з питань культури та співробітництва – Посольство Франції в Україні
Директор Французького інституту в Україні