Ілля Мечников

Ілля Ілліч Мечников (1845-1916), більш відомий у Франції під ім'ям Елі Мечникофф, - український учений, дослідник механізмів імунного захисту: його відкриття принесли йому Нобелівську премію з медицини 1908 року.

Народився в Іванівці, поблизу Харкова, вивчав там зоологію, протягом життя, в залежності від своєї роботи, жив у Німеччини, Росії та Італії, а 1875 року повернувся до Одеси, де викладав в університеті. Саме в цей період він розпочав свої дослідження імунної системи; з 1886 року він вводив жителям Одеси вакцину проти сказу, за рік до того розроблену у Франції Луї Пастером.

Зіткнувшись з критикою за свою практику вакцинації, він у 1888 році вирішив поїхати з Одеси до Парижа, де Луї Пастер запропонував йому посаду в одній з лабораторій свого престижного інституту; там він продовжив дослідження імунної системи, бактерій та інфекційних хвороб, а в 1904 р. став заступником директора Інституту Пастера.

Символ наукового співробітництва між Україною та Францією, Елі Мечникофф заклав основи вирішальних успіхів у боротьбі з інфекційними захворюваннями; цю боротьбу веде у світовому масштабі Інститут Пастера, яким він керував протягом дванадцяти років.