09.04.2013
Сучасник Марка Шагала та Генрі Епстайна, Яків Шапіро (1887-1972) - відомий художник «Паризької школи» (умовна назва групи художників та скульпторів, які жили та працювали в Парижі на початку XX ст.). В рамках «Французької весни» Національний художній музей України представить 60 полотен з приватних колекцій разом із фотографіями, що простежують творчий шлях художника.
Народившись у російському місті Дінабург (сучасна територія Латвії), більшу частину свого життя Яків Шапіро провів у Харкові та Києві, де він навчався живопису, потім переїхав до Санкт-Петербурга, де працював декоратором зі Станіславським та Вахтанговим. У 1925 Яків Шапіро переїжджає до Парижа, і, як і багато інших митців, розміщується у резиденції Ла Руш, де налічувалось кілька десятків майстерень. Пізніше художник об’єднає в один твір серію розповідей про повсякденне життя митців з різних куточків світу та боротиметься разом з Марком Шагалом проти знищення цієї резиденції наприкінці 60-их років.
Частина полотен художника представлена в Музеї сучасного мистецтва міста Париж.
Під час експозиції пройде ряд зустрічей, присвячених життю та творчості Жака Шапіро:
"Жак Шапіро - багатогранний художник." Дар'я Суслова
"Український авангард." Жан-Клод Маркаде
"В середині сиру Грюєр”: Архипенко та його земляки у паризькому Вулику." Віта Сусак
Організатори виставки: Національний художній музей України, аукціонний дім “Дукат”, видавництво Антиквар, за підтримки Міністерства культури України та Французького інституту в Україні.
Дякуємо всім, хто останнім часом цікавиться діяльністю Французького інституту в Україні. З моменту відновлення його роботи невеличкою командою, 1 вересня 2022 року, ФІУ адаптував свою діяльність до нових пріоритетів. Разом із Французьким ліцеєм ім. Анни Київської та мережею Альянс франсез в Україні він залишається на службі нашої дипломатії впливу у цій країні. Відтак, я запрошую Вас переглянути ці декілька сторінок, щоб ознайомитися з проектами, які було здійснено упродовж цього першого року війни, дізнатися про нашу діяльність, про те, хто є нашими партнерами, про наші досягнення, а також про труднощі, з якими ми стикаємося. Сьогодні ФІУ є єдиною іноземною культурною інституцією в Україні, яка приймає публіку. І це – ще один спосіб для нас підтримати цю країну в її протидії агресії.
Дякуємо за Ваш візит.
Олів’є ЖАКО
Радник з питань культури та співробітництва – Посольство Франції в Україні
Директор Французького інституту в Україні