Соня Делоне (1885-1979) - французька художниця українського походження. Народилася в Градизьку в Україні, навчалась у Санкт-Петербурзі, потім у Німеччині, а згодом переїхала до Парижа та оселилася у районі Монпарнас. Саме там вона познайомилася зі своїм чоловіком, Робером Делоне, з яким вона ділила майстерню і з яким вона будувала свою ідентичність як художника. Послідовниця фовізму на початку своєї творчості, Соня Делоне поступово змінює свій особистий стиль на більш абстрактний, в якому визначальним елементом були яскраві кольори. Далеко не обмежуючись малюванням картин, вона випробовує інші види творчості: монументальні фрески, театральні декорації, плакати, текстиль; вона, до речі, створює сукні «от кутюр».
На її роботу над текстилем, зокрема, впливає її українське походження: перша ковдра, яку вона створює для свого сина, зібравши кілька тканин яскравого кольору, безпосередньо натхненна українською традицією. Вона надає цій роботі кубістичний характер, який просліжується потім у всій її творчості. Твори Соні Делоне експонуються в постійних колекціях Музею сучасного мистецтва та Центру Жоржа Помпіду в Парижі. Вона є однією з найвпливовіших художниць ХХ століття, в той час, коли жінки часто виступали тільки в ролі музи чи моделі. Її творчість у різних сферах залишила тривалий відбиток у світі мистецтва.
Дякуємо всім, хто останнім часом цікавиться діяльністю Французького інституту в Україні. З моменту відновлення його роботи невеличкою командою, 1 вересня 2022 року, ФІУ адаптував свою діяльність до нових пріоритетів. Разом із Французьким ліцеєм ім. Анни Київської та мережею Альянс франсез в Україні він залишається на службі нашої дипломатії впливу у цій країні. Відтак, я запрошую Вас переглянути ці декілька сторінок, щоб ознайомитися з проектами, які було здійснено упродовж цього першого року війни, дізнатися про нашу діяльність, про те, хто є нашими партнерами, про наші досягнення, а також про труднощі, з якими ми стикаємося. Сьогодні ФІУ є єдиною іноземною культурною інституцією в Україні, яка приймає публіку. І це – ще один спосіб для нас підтримати цю країну в її протидії агресії.
Дякуємо за Ваш візит.
Олів’є ЖАКО
Радник з питань культури та співробітництва – Посольство Франції в Україні
Директор Французького інституту в Україні