Лекція Марі-Крістін Бордо

calendar 23 жовтня
clock 19:00
adress Медіатека ФІУ

«Участь мешканців у мистецтві та культурному житті: нове використання мистецтва та культури у громадському просторі?»

Лекція Марі-Крістін Бордо

Французький інститут в Україні цією лекцією продовжує цикл «Громадський простір: мобілізації, залученість, приналежність», створений за підтримки Фонду д’Аламбер.

Партисипативні практики в мистецтві та культурі віднедавна стали «улюбленою іграшкою» установ культури. Їх можна датувати 90-ми роками, але корінням вони уходять в більш давню історію суперечок та експериментів над відносинами між мистецтвом та соціумом. Подібні експерименти сьогодні все більше і більше переходять у стіни установ культури, коли вони прагнуть відновити свої стосунки зі своєю публікою та з населенням в цілому. Ці експерименти підхоплюють також «нові території мистецтва» (запустілі зони, покинуті приміщення (сквоти) та інші місця виявлення художньої активності), які стверджують, що вони налагоджують відновлені, горизонтальні, стосунки співпраці з місцевим населенням. У сфері культури, де дебати про демократизацію та культурну демократію відновлюються з появою нових художніх та соціальних практик, є можливим представити поширення поняття участі як «нової» сучасної норми демократії, поза межами соціальних сфер, в яких вона зазвичай вивчається (політичне управління, міське впорядкування, міська політика). Однак культурна сфера має важливі специфічні особливості, зокрема відсутність державної політики, яка прямо і конкретно передбачала б застосування партисипативних підходів, а також делікатне питання про надпрофесіоналізацію художньої діяльності у деяких західних суспільствах. На основі досліджень останніх років, що розглядали партисипативні практики, в цій лекції будуть розглянуті явні та приховані проблеми цих нових підходів, як в їх конкретних та процедурних формах, так і в дебатах, які виникають щодо їхньої функції: чи є вони інструментом легітимації влади, емансипації чи деполітизації?

Марі-Крістін Бордо є професором університетів та науковим співробітником Gresec (Дослідницька група з питань комунікації). Головний редактор академічного журналу «Культура і музеї», віце-президент з культури і наукової культури університету Гренобль-Альпи, виконавчий директор проекту «Соціальні і культурні впливи» в рамках гранту IDEX-Гренобль, відповідальна за навчальну діяльність Магістратури з комунікації та наукової культури університету Гренобль-Альпи, член Вищої ради з освіти в сфері мистецтв та культури. З 1981 до 2000 р. працювала в Міністерстві культури, опікувалася розвитком художньої і культурної освіти. Пізніше працювала консультантом, зокрема в Обсерваторії культурної політики, з питань державної політики культури. В центрі її досліджень - культурне і наукове посередництво, художня та культурна освіта, так звана «специфічна» публіка, аматори і, в більш широкому сенсі, традиційні і нові форми демократизації і культурної демократії.

Вхід вільний

З послідовним перекладом українською

 

 

Дякуємо всім, хто останнім часом цікавиться діяльностю Французького інституту в Україні. З моменту відновлення його роботи невеличкою командою, 1 вересня 2022 року, ФІУ адаптував свою діяльність до нових пріоритетів. Разом із Французьким ліцеєм ім. Анни Київської та мережею Альянс франсез в Україні він залишається на службі нашої дипломатії впливу у цій країні. Відтак, я запрошую Вас переглянути ці декілька сторінок, щоб ознайомитися з проектами, які було здійснено упродовж цього першого року війни, дізнатися про нашу діяльність, про те, хто є нашими партнерами, про наші досягнення, а також про труднощі, з якими ми стикаємося. Сьогодні ФІУ є єдиною іноземною культурною інституцією в Україні, яка приймає публіку. І це – ще один спосіб для нас підтримати цю країну в її протидії агресії.
Дякуємо за Ваш візит.

 

Олів’є ЖАКО
Радник з питань культури та співробітництва – Посольство Франції в Україні
Директор Французького інституту в Україні


ПОРТАЛ СЛУХАЧА КУРСІВ

ПОРТАЛ МЕДІАТЕКИ

mediatheque

КУЛЬТУРТЕКА

portail du cinema