Signes et motifs du Paléolithique supérieur de l'espace franco-cantabrique

IV° французько–українська археологічна конференція
«ГЕОМЕТРИЧНЕ МИСТЕЦТВО ВІД ПРЕІСТОРІЇ ДО СУЧАСНОСТІ»
Kiev, avril 2015
 
Signes et motifs du Paléolithique supérieur de l'espace franco-cantabrique
 
Резюме
Присутнісь знаків на протязі всього верхнього палеоліту є визначальним свідченням існування абстрактних форм в цих суспільствах. Ці знаки є найчастіше маловідомими, особливо в порівнянні з тематикою зображеннь тварин. Тим не менше вони є достатньо чисельні як у мобільному так і у печерному мистецтві.
Зокрема щодо печер, знаки мають широкий спектр форм, від найпростіших, таких як крапки або лінії, до найбільш складних, особливо таких геометричних фігур, як чотирикутники. Ці знаки більш часто представляють собою схожі структури. Вони також ілюструють справжні умовні формування та є обьєктами оріентації та ідентифікації людських груп у самих печерах. Найбільш складні знаки, представляють собою сингулярні конструкції, які різняться за часом і простором.
Варіабільність іх структури та їх географічний та хронологічний розподіл, особливо під час останніх тисячоліть верхнього палеоліту, коли вони використовувались на відповідних територіях, приводять до обміркування питань щодо їх респективних функцій: маркировка територій, культури, окремих індивідуумів? 
Наша доповідь є метою показати  розподіл знаків та мотивів у франко кантабрійської області у палеоліті та обговорити різноманітність їх функцій у іконографії палеоліту шляхом аналізу графіки та її формальних можливостей.
 
Eric Robert, Chercheur associé : 
UMR 7041 ArScAn Nanterre équipe Ethnologie préhistorique 
UMR7194 MNHN équipe Comportements des Néandertaliens et des Hommes anatomiquement modernes replacés dans leur contexte paléoécologique 
 
 

Дякуємо всім, хто останнім часом цікавиться діяльностю Французького інституту в Україні. З моменту відновлення його роботи невеличкою командою, 1 вересня 2022 року, ФІУ адаптував свою діяльність до нових пріоритетів. Разом із Французьким ліцеєм ім. Анни Київської та мережею Альянс франсез в Україні він залишається на службі нашої дипломатії впливу у цій країні. Відтак, я запрошую Вас переглянути ці декілька сторінок, щоб ознайомитися з проектами, які було здійснено упродовж цього першого року війни, дізнатися про нашу діяльність, про те, хто є нашими партнерами, про наші досягнення, а також про труднощі, з якими ми стикаємося. Сьогодні ФІУ є єдиною іноземною культурною інституцією в Україні, яка приймає публіку. І це – ще один спосіб для нас підтримати цю країну в її протидії агресії.
Дякуємо за Ваш візит.

 

Олів’є ЖАКО
Радник з питань культури та співробітництва – Посольство Франції в Україні
Директор Французького інституту в Україні


ПОРТАЛ СЛУХАЧА КУРСІВ

ПОРТАЛ МЕДІАТЕКИ

mediatheque

КУЛЬТУРТЕКА

portail du cinema